fbpx
+48 791 704 920Masz pytanie?
  • Slider Image

Szkoly dla dzieci

Zanim zaczniemy omawiac ten temta , bardzo wazna informacja dla wszystkich emigrujacych z dziecmi w wieku szkolnym, czyli od 5 do 17 lat.

W Australii obowiazkowe jest nauczanie dzieci . Mozna robic to w 3 systemach :
– uczeszczanie dziecka do szkoly
– nauka w domu przez rodzicow- musi to byc zaaprobowany programm
– nauka w domu przez specjlany program komputerowy, ktory polaczaony jest z Ministerstwem szkolnictwa danego stanu ale jest to coraz rzadziej wykorzystywane i tylko w bardzo odleglych czesciach Australii.

W Australii edukacja w każdym stanie rządzi się swoimi prawami i w szczegółowych kwestiach mogą występować między nimi różnice. Na przykład dziecko, które w Wiktorii chodzi do pierwszej klasy, w stanie Queensland mogłoby pójść do klasy drugiej. Klasa zerowa nazywana jest w jednym stanie „Preparatory” a w innym nosi nazwę „Kindergarten”. Istnieją też spore różnice programowe między stanami.

Rok szkolny zaczyna sie pod koniec stycznia i trwa do polowy grudnia a potem sa letnie 😉 wakacje.

Obowiązek szkolny:
Obowiazek uczęszczania do szkoły obejmuje dzieci od 5 do 15 roku życia. Przyjmuje się, że do klasy „preparatory” idzie dziecko, które do 30 kwietnia danego roku kończy 5 lat. Ponieważ rok szkolny rozpoczyna się w okolicach 1 lutego ,to część uczni w chwili rozpoczęcia nauki w szkole ma 4 lata i 9 miesięcy.
Obowiązek szkolny kończy się na 15 tym roku życia. Nie ma więc konieczności kończenia 12 klasy i robienia australijskiego odpowiednika matury. Można zakończyć edukację na klasie 10-tej, ale robi to niewielki odsetek uczniów: ok. 15%.

Szkoła podstawowa i średnia
Szkoła podstawowa trwa 7 lat i obejmuje klasy od „preparatory” tz Prep (0) do klasy 6. Szkoła średnia to klasy od 7 do 12. To jest podział ogólny, którego trzyma się większość szkół. Wiele szkół prywatnych prowadzi naukę w całym zakresie szkoły od klasy 0 do 12. Wtedy szkoła wewnętrznie podzielona jest na oddziały obejmujące grupy wiekowe, przy czym niekoniecznie ściśle na szkołę podstawową i średnią. Bardzo popularny jest podział trzystopniowy: junior (najmłodsi), middle (średni) i senior (najstarsi).

Szkoły publiczne i prywatne
Ze względu na formę własności szkoły w Australii można podzielić na państwowe (ang. public) i prywatne (ang. private). Nauka w szkołach państwowych jest bezpłatna dla Australijczykow i osob na wizie Permenant resident lub Temporary tj 457 lub spouse (do klasy 12 włącznie), z wyjątkiem niewielkich opłat za podręczniki czy mundurki szkolne. W Western Australii dzieci rodzicow studjujacych na Uniwersytecie tez maja darmawe szkoly.

Szkoly

Szkoły prywatne pobierają od rodziców czesne, którego wysokość jest bardzo różna, w zależności od typu i prestiżu szkoły. Największą grupę szkół prywatnych tworzą szkoły katolickie i są to zwykle zarazem najtańsze spośród szkół prywatnych (czesne w pierwszych klasach szkoły podstawowej od ok. 2-3 tys. $ za rok). Szkoły prywatne prowadzone są przez różne kościoły i organizacje, a czesne w najbardziej prestiżowych szkołach średnich oscyluje około 30 tys. dolarów rocznie.
Platnosc za szkole.
Teoretycznie- szkoły publiczne są bezpłatne. Działa to jednak tylko w przypadku obywateli Australii oraz stałych rezydentów (permanent residents).
W praktyce istnieja koszty posylania dzieci do szkoly, ktore ponosi kazdy rodzic .
Ceny na rok 2016/2017 w stanie Queensland , maja sie nastepujaco :

Prep : 213 $ rocznie
Year 1 – 4 : 178 $ rocznie
Year 5i 6 : 215 $ rocznie
Year 7 : 399 $ rocznie
Year 8 : 399 $ rocznie
Year 9 : 348 $ rocznie
Year 10 : 336 $ rocznie
Year 11: 237 $ rocznie

Jezeli posiadacie  wize 457 (pracownicza) decyzja zależy od stanu. W Wiktorii , oraz Queensland posiadacze tej wizy nie muszą płacić za publiczną szkołę dla dziecka .
Natomiast zagraniczni studenci, jeśli mają dzieci w wieku szkolnym, muszą dzieci do szkoły posłać i dodatkowo muszą za nią zapłacić. Koszty takiej nauki , to okolo 300 $ za tydzien na jedno dziecko.

Rejonizacja szkół
Wśród szkół państwowych, szczególnie średnich, prowadzona jest dość ścisła rejonizacja. Szkoły określają rejon zamieszkania, z którego akceptowane są u nich podania o przyjęcie do szkoły. W przypadku szkół o najlepszej reputacji reguła ta przestrzegana jest bardzo dokładnie i ma ogromny wpływ na ceny nieruchomości: domy należące do strefy danej szkoły mogą być nawet o 20-30% droższe niż te położone tuż obok, ale już poza strefą.
W przypadku szkół prywatnych nie stosuje się zwykle kryterium miejsca zamieszkania (choć i tutaj są wyjątki) i szkoły o najlepszej reputacji stosują system kolejkowy. Chcąc zapisać dzieci do takiej szkoły należy o tym pomyśleć z wyprzedzeniem nawet kilku lat.

Wakacje i ferie
Rok szkolny zaczyna się w Australii na przełomie stycznia i lutego (tuż po święcie Dnia Australii) i kończy około 20 grudnia (w szkołach prywatnych około 2 tygodnie wcześniej). Wakacje letnie trwają więc tylko 5-6 tygodni. Rok podzielony jest na 4 okresy (ang. terms), z których każdy trwa ok. 10 tygodni. Poszczególne okresy oddzielone są 2 tygodniowymi przerwami wakacyjnymi (feriami): jesienną, zimową i wiosenną. W sumie przerw w nauce jest więc 11-12 tygodni rocznie.

Godziny pracy szkoły
Tradycyjnie szkoły pracują każdego dnia od godziny 9 do godz. 15:00. W niektórych rzadkich przypadkach szkoły stosują odstępstwa od tej reguły i zajęcia zaczynają się i kończą np. 15 minut wcześniej lub później. Godziny kiedy ulice zapełniają się dziećmi szkolnymi są więc łatwe do przewidzenia i powszechnie stosowane są dodatkowe ograniczenia prędkości na ulicach w sąsiedztwie szkół do 40 km/h

Mundurki szkolne
Prawie wszystkie szkoły w Australii wymagają od uczniów noszenia mundurków. Krój i kolorystyka stroju określona jest osobno przez każdą szkołę, a koszulki czy bluzy opatrzone są godłem i nazwa  szkoły. Stroje występują zwykle w kilku wariantach: strój letni i zimowy, strój dla chłopców i dla dziewcząt, strój zwykły i strój sportowy, oraz mozna go nazwac strojem galowym. Elementem mundurka są kapelusze, których noszenie jest obowiązkowe w miesiącach letnich.

Jedzenie w szkole
W Australii nie ma tradycji jedzenia głównego posiłku w środku dnia (obiadu). Około południa spożywany jest lunch, który jest zwykle odpowiednikiem polskiego drugiego śniadania. Lunch składa się zazwyczaj z jakiejś formy kanapek, owocow,dodatkowej zakąski (snack), oraz butelki z wodą. Szkoły prowadzą też kantyny, w których dzieci mogą kupić ciepły lunch za kilka dolarów.

Klasy
W Australii panuje zwyczaj zmian składu klas każdego roku. Dzieci pod koniec roku pytane są z kim chciałyby być w następnej klasie, a dyrekcja na tej podstawie ustala nowy skład klas, spełniając życzenia dzieci, lub nie. Przeciętna szkoła ma co najmniej kilka klas w każdej grupie wiekowej, więc po skończeniu podstawówki dzieci znają mniej więcej wszystkich kolegów ze szkoły, a nie tylko swoją klasę.
Jeszcze ciekawszym jest zwyczaj (na szczęście mniej rozpowszechniony) tworzenia klas mieszanych z różnych grup wiekowych, np. klasa druga plus klasa trzecia. Wtedy dzieci w klasie siedzą w różnych ławkach w zależności od zaawansowania i robią różne zadania.
Co roku zmienia się też nauczyciel prowadzący klasę (wychowawca).

Przd rozpoczeciem szkoly przez nasze dziecko , zostajemy zaproszeni cala rodzina, na spotkanie w szkole. Chodzi o pokazanie nam co i gdzie znajduje sie w szkole, ale co najwazniejsze , nasze dziecko pozna dzieci z ktorymi bedzie sie uczylo. to jest bardzo dobra forma oswajania naszych pociech z tym co je czeka. Chetniej beda chcialy isc pierwszy raz do szkoly, wiedzac , ze czeka tam na nie miejsce , ktore juz znaja , oraz dzieci z ktorymi juz sie poznaly.

Oceny i świadectwa
Każdy uczeń na połowę i koniec roku dostaje świadectwo (raport). Raport podzielony jest na sekcje i przedmioty, im wyższa klasa tym szczegółowość większa. Przykładowo w klasie drugiej na raporcie wyszczególniono:
Zdrowie i wychowanie fizyczne (Health and Physical Education)
Interpersonal development
Personal learning
Wychowanie obywatelskie (Civics and citizenship)
Plastyka (Art)
Muzyka (Music)
Język angielski (English)
Czytanie (Reading)
Pisanie (Writing)
Mówienie i słuchanie (Speaking and Listening)
Nauki humanistyczne (The Humanities)
Historia (History)
Matematyka (Mathematics)
Liczby (Number)
Przestrzeń (Space)
Miary, prawdopodobieństwo i dane (Measurement, Chance and Data)
Praca matematyczna (Working Mathematically)
Nauka (Science)
Informatyka i komunikacja (Information and Communications Technology)
Procesy myślenia (Thinking Processes)
Projektowanie, twórczość i technologia (Design, Creativity and Technology)
Prawidłowe nawyki (work habits)
Pilność (Effort)
Zachowanie (Class Behaviour)
Język obcy (LOTE – Language Other Than English)
Każda pozycja jest oceniona w skali od A do E oraz dodany jest krótki opis, w którym nauczyciel wskazuje mocne strony ucznia oraz obszary gdzie może się poprawić.
Poszczególne stopnie oznaczają:
A – znacznie powyżej swojego poziomu wiekowego (rok do przodu)
B – powyżej swojego poziomu wiekowego (pół roku do przodu)
C – na swoim poziomie
D – poniżej standardu
E – znacznie poniżej standardu
To w jaki sposób poszczególni uczniowie są oceniani pozostaje dla mnie tajemnicą. W niższych klasach literki jakie wpisuje nauczyciel nie znajdowały żadnego poparcia w jakichkolwiek testach czy pracach klasowych. Nie dało się też porównać tego z innymi uczniami, bo oceny trzymane są w tajemnicy, a wywiadówki robiona są indywidualnie z każdym rodzicem (po 10 minut na każde dziecko – sic!).
Na szczęście im wyższa klasa tym proces oceniania staje się klarowniejszy, uczniowie zaczynają dostawać jakieś testy, na podstawie których dostają oceny.

Nauka jezykow obcych
W Australii nie przykłada się wielkiej wagi do nauki języków. Nie ma obowiązku prowadzenia nauki języka obcego w szkole. W większości szkół jakiś język jest jednak nauczany, ale często jest to nauka przerywana lub robiona na zmianę, np. jeden rok nauki francuskiego, a potem rok mandaryńskiego. Efekt końcowy jest zwykle mizerny i Australijczycy nie wynoszą znajomości języków obcych ze szkoły.
Najpopularniejsze języki obce w szkołach to tradycyjne języki europejskie (niemiecki, francuski, włoski) oraz języki azjatyckie (mandaryński, japoński, indonezyjski).
Duże lepsze efekty przynosi dwujęzyczność wynikająca z używania w domu języka innego niż angielski .

Szkola , jako budynek

W Australii szkoly roznia sie bardzo od szkole , ktore znamy z Europy. Tutaj sa to budynki ( bungalow ) , polozone na dosc duzym terenie . Na terenie znajduja sie boiska do uprawiania roznych sportow, czesto baseny ( dzieci od zerowki uczy sie tutaj plywania ), place zabaw ( dla mlodszych dzieci ), stolowka, ktora jest na odkrytym powietrzu.

Oczywicie wyglad szkol moze roznic sie od siebie, w zaleznosci , czy znajdujemy sie w troche chlodniejszym klimacie NSW , czy cieplejszym zdecydownie stanie Queensland.

error: Content is protected !!