fbpx
+48 791 704 920Masz pytanie?

Australijski ZUS

Z ciekawostek o Australii… Jaki jest ZUS w Australii?

Proszę sobie wyobrazić, że żyjesz w kraju, w którym nie ma ZUSu. Pieniądze, które co miesiąc odciągane są z Twojej pensji na przyszłą emeryturę nie dostają się do kasy Państwa. Zamiast tego pieniądze znajdują na Twoim własnym, osobistym koncie, zarządzanym przez  jeden z prywatnych funduszy. System nazywa się superannuation, w skrócie Super.100% odkladanych pieniędzy jest deponpowanych na Twoim własnym koncie w funduszu który wybierzesz.  Fundusze oferują różne produkty, sposoby investowania, oplaty administracyjne i ubezpieczenia które są częścią produktu.  Tymi dodatkowymi opcjami fundusze kuszą klientów. Większość osób wybiera fundusz który oferuje pracodawca lub na podstawie wyników finansowych funduszu.

Ważna zasada żeby mieć jedno konto i uzywać go u wszystkich pracodawców , inaczej ponosimy opłaty administracyjne wiele razy i tracimy pieniądze.

Pieniądze do funduszu przelewa pracodawca bezpośrednio co mieisac lub co 3 miesiące i informacje o wyokości składki powinny być pokazane na pay slip. Obecnie minimalna stawka to 9.5% od pełnej pensjii, choć niektórzy pracodawcy płacą więcej. Stakwka superannuation jest dodawana do pensjii a nie potrącana. Można też samem dopłacać do swojego konta jako wkład własny, często rząd ma też promocje. Jeśli ty dołożysz dolara dodatkowo do swojego super to rząd dodsa ci drugiego.

Pieniędzy z funduszu  co prawda wypłacić dopóki nie osiągniesz wieku 65 lat, ale za to samodzielnie decyduje się co z pieniędzmi się dzieje (jak są inwestowane) oraz obserwuje się jak zmienia się stan emerytalnego konta. A jeśli nie dożyje się wieku emerytalnego pieniądze nie przepadną, tylko odziedziczy je wskazana w oświadczeniu osoba. W niektórych sytuacjach można użyć pieniądze jako wklad na zakup domu.

System nie jest idealny, natomiast ma sens. Przede wszystkim dlatego, że posiada się stałą kontrolę nad pieniędzmi. W zależności jak zdecyduje się je inwestować  można zarobić dużo, mało, albo być może nawet trochę stracić.

Nie jest niestety aż tak różowo. Jeśli nie uda się zaoszczędzić na tyle pieniędzy, by wystarczyło na całą emeryturę jest się wówczas skazanym na finansowaną przez państwo emeryturę (age pension), której wysokość na dzień dzisiejszy wynosi około $380 na tydzień.

 

Przekaz dalej...

error: Content is protected !!