Studia w Australii. Wybijesz się?

Studia na australijskich uczelniach są jednym z najważniejszych powodów, dla których ludzie decydują się wyjechać na Antypody. Nie ma w tym niczego dziwnego i taką tendencję od lat obserwuje się wśród młodzieży brytyjskiej, japońskiej czy amerykańskiej. Jakie powody przemawiają za tym, żeby i Polacy wyjeżdżali na studia do Australii? Dla jednych to może być gap year, dla innych to metoda na podniesienie kwalifikacji, podniesienie kwalifikacji językowych. Penie można znaleźć jeszcze sto powodów i każdy z nich będzie dobry – bo to naprawdę jest przygoda połączona ze świetną inwestycją.

Oferta edukacyjna

Australia ma bardzo bogatą ofertę edukacyjną, a to znaczy, że kształcić się można w wielu kierunkach i dodatkowo zdobywać kompetencje poboczne na kursach, które standardowo proponowane są jako „dodatek” do podstawowego programu studiów. Statystycznie tylko dwa kraje mają ofertę bardziej rozbudowaną niż Australia. Są to Stany Zjednoczone, dokąd znacznie trudniej wyjechać, a także Wielka Brytania, gdzie dostać się łatwo, ale chętnych – czy to z powodu poziomu bezpieczeństwa, czy właśnie tej bliskości – nie ma już tak wielu, jak jakiś czas temu.

My na stałe współpracujemy z wieloma  znanymi placówkami akademickimi ale dzięki bogatej ofercie, fantastycznym rankingom i bardzo przychylnej polityce rekrutacyjnej polecamy James Cook University i Central Queensland University. To doskonałe szkoły wyższe, które wykształciły już specjalistów właściwie w każdej dziedzinie, o jakiej pomyślisz.

Większość uczelni oferuje zajęcia w wielu kampusach, często w różnych częściach stanu, lub nawet w różnych stanach. Dzięki temu można też wiele zwiedzić, nie zmieniając szkoły. Niektóre z Uniwersytetów mają też oddziały w innych krajach.

Zupełnie na marginesie: poziom nauczania w Australii też mocno odstaje od norm europejskich. Zamiast studiowania dla zbierania punktów, przygotuj się na naprawdę solidną dawkę praktycznej wiedzy, ale o tym osobno.

Kim chcesz być jak dorośniesz ?

Australijskie uniwersytety oferują łącznie 22 tysiące różnych przedmiotów. Możesz więc zostać historykiem, biotechnologiem, specjalistą do spraw zarządzania zasobami przedsiębiorstw, świetnym ekonomistą czy filologiem polskim. Oferta edukacyjna zawiera jednak również kursy zdecydowanie bardziej egzotyczne, których odkrywanie jednak pozostawimy Tobie.

No dobrze, ale kto aż tak skupia się na studiach, pomijając kwestię rozrywek w czasie wolnym? Pewnie nikt, więc czas trochę wyluzować. Paradoksalnie jednak okaże się, że w Australii student może najlepiej bawić się, trzymając się blisko uniwersytetu. Jak to możliwe?

Wszystko dzięki niezliczonej ilości klubów studenckich, i to nie tylko klubów muzycznych, choć tych nie brakuje, ale także surfingowych, rowerowych, w dyskusyjnych klubach książki, w klubach turystycznych, a nawet w organizacjach religijnych. Wszystko odbywa się z inicjatywy studentów, oni układają zasady i plany działania swoich organizacji, sami przygotowują wszystkie kolejne atrakcje, wyjazdy czy spotkania – sporo przy tym pracy, ale efekty są oszałamiające, bo w praktyce życie studenta w Australii jest barwniejsze niż to, co próbuje nam wciskać amerykańskie kino. Najczęściej jednak poza rozrywką w tego rodzaju działalności ważne są też pewne wartości edukacyjne. I nie, nie chodzi o to, żeby przed wyjazdem na nurkowanie nauczyć się na pamięć składu ekosystemu rafy, tylko raczej o taką pośrednią naukę: przez obserwację, przez aktywne działanie, przez współprace. Metoda najmniej bolesna, a dająca sporo frajdy.

Przekaz dalej...