fbpx
+48 791 704 920Masz pytanie?

Co sprawdzić przed wyjazdem

Przed wyjazdem:

Jest taki moment kiedy wszystkie plany nabierają rozmachu i z luźnych rozmów robi się czas na pakowanie walizek. Jest tak wiele elementów, które trzeba przygotować, że czasem warto usiąść, odetchnąć głęboko i sprawdzić z naszą listą co mam, co mam mieć i co będę potrzebować.  Oczywiście przygotowania zależą od tego na jak długo i z jakimi planamu jedziemy ale tak czy inaczej lepiej sie przygotować porządnie.

  1. Klapki – bez tego ani rusz w Australii. Przekonacie się.
  2. Paszport – sprawdź czy zabraliście paszporty wszystkich członków rodziny. Paszport powinien być ważny na min 6 miesięcy. Jeżeli masz paszport z krótszą datą – najlepiej wyrobić nowy. Nowy paszport można wyrobić w Australii w konsulacie ale trzeba się pojawić dwa razy w Sydney w tym celu: żeby złożyć aplikację i odebrać.
  3. Wydrukowana wiza – Australia bazuje na systemie online natomiast wydrukowana wiza, na wszelki wypadek, nie zaszkodzi. W tej chwli Polacy nie potrzebują wklejek wizowych ale jeśli paszport nie skanuje się dobrze lub system na lotnisku się zawiesi może to wydłużyć przejście przez kontrolę celną.
  4. Prawo jazdy – aby wynająć samochód należy spełniać następujące warunki: mieć skończone 21 lat, posiadać prawo jazdy od co najmniej roku. Można sobie wyrobić Międzynarodowe prawojazdy ale nie jest to konieczne. Można jezdzić na polskim prawie jazdy aż nie otrzyma się wizy stałej. Wtedy konieczna jest zmiana. Można też zrobić prawo jazdy w Australii od początku dla tych, którzy nie mają wogóle lub wymienić polskie na australijskie. W tej chwli jest to już możliwe i ma sens ponieważ prawo jazdy jest uznawane za główny dowód tożsamości więc warto mieć australijskie. Żeby to zrobić trzeba się udać do lokalnego oddzialu Roads and Transport
  5. Działający telefon – na każdym lotnisku w Australii dostępne jest WIFI. Bez problemu można kupić startową karte pre-paid w jednej z sieci jak Telstra, Optus, Vodafone.
  6. Przejściówkę – w sieci elektrycznej płynie prąd o napięciu 240 V i częstotliwości 50 Hz. Jeśli zamierzamy korzystać z urządzeń elektrycznych, należy zaopatrzyć się w przejściówkę (Australia dysponuje gniazdkami trzybolcowymi – typu brytyjskiego).
  7. Pieniądze – należy mieć przy sobie trochę gotówki. Dozwoloną kwotą, którą można przywieźć do Australii jest $10000 na osobę. Walutą jest dolar australijski (AUD), który dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 AUD, oraz monety o wartościach 1, 2 AUD i 5, 10, 20 i 50 centów. Płacenie kartą jest możliwe w sklepach, restauracjach i dużych hotelach. Prawie wszystkie oddziały większych banków posiadają bankomaty. Najczęściej akceptowane są karty: VISA, Diners Club, MasterCard i American Express. Używanie ””plastykowych pieniędzy”” może być utrudnione mniejszych miastach i na mniej zaludnionych terenach Australii Środkowej.
  8. Bank – żeby założyć konto trzeba przejść 100 punktów identyfikacjii. Konto można otworzyć z zagranicy, ale aktywować można tylko w oddziale. Żeby przejść 100 punktów identyfikacji najłatwiej mieć paszport i przetłumaczony akt urodzenia, kartę kredytową, inna kartę ze zdjęciem, kartę ubezpieczenia. 100 punktów identyfikacjii opisane jest tutaj.
  9. Często doradzamy zostawienie upoważnienia dla rodziny lub przyjaciół w Polsce żeby mogli  skompletować dokumenty jeśli okażą się potrzebne jak dokumenty ze szkoły, referencje, akty cywilne
  10. Odwagę na zmianę planów – niezbędna
error: Content is protected !!